21.11.2022

Czy niepełnosprawni mogą skakać ze spadochronem?

Skoki tandemowe to wyjątkowa forma aktywności, nie tylko pod względem doznań, ale i dostępności. Ten sport ekstremalny mogą uprawiać bowiem nawet osoby niepełnosprawne. Niemożliwe? Przeczytaj i przekonaj się!

 

Swobodne spadanie – również dla niepełnosprawnych

Skok spadochronowy w tandemie z instruktorem to niesamowita okazja na doznanie uczucia swobodnego spadania, które wywołuje bardzo silne (i oczywiście pozytywne!) emocje. Na samym początku odpowiemy na pytanie zadane w tytule: niepełnosprawność ruchowa nie jest tu przeszkodą.

Brzmi absurdalnie? Nie do końca – uczestnik skoku podczas jego trwania jest przypięty do tandempilota, który ma pod kontrolą całą sytuację. Oznacza to, że problemy z ruchomością kończyn, ale także ze wzrokiem czy słuchem, nie stanowią tu większego kłopotu. Skoki spadochronowe są dostępne nawet dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich pod warunkiem, że nie cierpią one na choroby związane z układem kostnym, a szczególnie kręgosłupem. Dla ekspertów ze Skoku Życia kłopotem nie jest także większa waga pasażera (pamiętaj jednak, że przy wadze powyżej 90 kg pobieramy dodatkowe opłaty).

 

Co wyklucza możliwość skoku w tandemie?

Oczywiście, nie znaczy to, że każdy może skoczyć na spadochronie. Choroby serca, kręgosłupa, padaczka, ciąża, a także zaburzenia lękowe to istotne przeciwwskazania. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój stan zdrowia pozwala na dokonanie skoku, przed wizytą w Przylepie po prostu porozmawiaj ze swoim lekarzem. Na miejscu nie zapytamy Cię o wyniki badań, dlatego pamiętaj, że decyzja o skoku to Twoja odpowiedzialność.

 

Skok w tandemie: radość bez granic!

Jak więc widzisz, niepełnosprawność ruchowa wcale nie deklasuje Cię jako początkującego skoczka. Nasz tandempilot podczas skoku zadba o to, byś mógł czerpać ze swojej przygody maksimum przyjemności, a także, by przebiegła ona maksymalnie bezpiecznie. Masz pytania i wątpliwości przed skokiem? Napisz do nas– chętnie udzielimy podpowiedzi!