16.10.2023

Czy podczas skoku w tandemie zdarzają się kontuzje?

To nie tajemnica, że każdy sport przynosi nam mnóstwo korzyści – lepszą kondycję, poprawę samopoczucia, wyrzut „hormonów szczęścia”. Niestety, nie ma dyscypliny wolnej od ryzyka różnego rodzaju kontuzji. Nie inaczej jest ze spadochroniarstwem – również i tutaj miewamy do czynienia z rozmaitymi urazami. Na całe szczęście, te poważne nie zdarzają się często. Sprawdź, co może grozić nieuważnemu skoczkowi oraz, jak zapobiec przykrym wypadkom!

Skoki spadochronowe: najczęstsze kontuzje

Jakie zagrożenia czyhają na skoczka spadochronowego? Wytypowaliśmy 3 najczęstsze kontuzje, z którymi wiąże się nasza ukochana dyscyplina. Sprawdź, co zrobić, by ich uniknąć!

1. Zwichnięcia i skręcenia

Zwichnięcia i skręcenia są stosunkowo powszechnymi kontuzjami w skokach spadochronowych. Najczęściej występują w wyniku niewłaściwego lądowania. Aby zapobiec kontuzji, warto zapamiętać, jak powinna wyglądać pozycja nóg tuż przed kontaktem z ziemią. Tego dowiesz się od instruktora bezpośrednio przed skokiem.

2. Skaleczenia i otarcia

Kolejnym, stosunkowo często występującym typem urazów są wynikające z nieprawidłowości w lądowaniu powierzchowne otarcia. Z tego względu przed skokiem warto założyć długie spodnie lub legginsy, które powinny stanowić wystarczającą ochronę dla skóry.

3. Kontuzje stawów

Urazy stawów należą do poważniejszych kontuzji w spadochroniarstwie. Jeśli chodzi o uczestników skoków tandemowych, dotyczą zwykle stawu skokowego oraz kolanowego. Podobnie jak w skręceniach, ich powodem jest nieprawidłowa technika lądowania. Rozwiązanie? Słuchaj uważnie swojego tandempilota podczas krótkiego instruktażu przed skokiem!

Skok spadochronowy w tandemie? Tylko z fachowcami!

Poważne kontuzje w spadochroniarstwie zdarzają się rzadko zwłaszcza jeśli mowa o renomowanych ośrodkach prowadzonych przez specjalistów. Jeśli czeka Cię Twój pierwszy skok, powierzając jego przygotowanie ekspertom, nie musisz się obawiać! W  naszych ośrodkach skoków spadochronowych w Przylepie i Częstochowie dbamy o rzetelne przygotowanie naszych gości do tej wielkiej przygody, uczulając ich m.in. na stosowanie prawidłowych pozycji i zachowań w trakcie skoku. Zapraszamy do zapisów!

Oceń tą stronę!