07.11.2023

Jak właściwie działa spadochron?

Jego widok na niebie zawsze wzbudza zainteresowanie. W niektórych osobach wywołuje odwieczną pragnienie tego, co w naturze dla człowieka jest niedostępne, czyli latania. Czy jednak wiesz, jak dokładnie działa spadochron – tajemniczy sprzęt, który pozwolił ludziom szybować niczym ptaki? Postaramy się wyjaśnić to jak najprościej!

Z czego składa się spadochron?

Warto wiedzieć, że spadochron nie jest złożony z jednego elementu, jak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę jest to całkiem skomplikowany system, w którym każdy detal ma ogromne znaczenie. W skład zestawu spadochronowego – bo tak fachowo powinniśmy określać spadochron, wchodzą:

  • Spadochron główny,
  • Uprząż z pokrowcem,
  • Spadochron zapasowy,
  • Linki sterownicze, uchwyty itp.

Dodatkowo spadochrony wyposażone są w systemy zabezpieczeń, m.in. automat otwierający spadochron zapasowy na określonej wysokości, a także system RSL, dzięki któremu spadochron zapasowy otworzy się, gdy spadochron główny zostanie wypięty.

Jak działa spadochron?

W przypadku skoków tandemowych, po zrzuceniu się z wysokości i odbyciu około minutowego swobodnego spadania, pilot tandemowy otwiera spadochron, ciągnąc za przeznaczoną do tego linkę. Jak już wiesz, gdy z jakiegoś powodu tak się nie stanie, spadochron otworzy się automatycznie dzięki elektronicznemu systemowi bezpieczeństwa.

Po otwarciu czaszy działa już czysta fizyka: spadochron zbudowany jest tak, by unosić się dzięki oporowi powietrza, spowalniając swobodny spadek skoczka. Pilot (ale także uczestnik skoku tandemowego!) może sterować spadochronem, udając się w określonym kierunku.

Rodzaje spadochronów

Dużym zaskoczeniem dla początkujących skoczków jest także i to, że spadochrony mogą przyjmować różne formy. Inaczej zbudowany jest spadochron tandemowy, zaś inaczej np. ratowniczy. Sprzęt spadochronowy może różnić się także rozmiarem; co do zasady, osoby początkujące korzystają ze spadochronów o większej powierzchni.

Zapraszamy do zapisów na nasze skoki tandemowe w Zielonej Górze i Częstochowie – uczestnictwo w tej wspaniałej przygodzie najlepiej uświadomi Ci, skąd bierze się pasja do spadochroniarstwa!

Oceń tą stronę!