28.02.2022

Jak wynaleziono spadochron?

Choć skoki spadochronowe wciąż kojarzone są z aktywnością wymagającą odwagi, dziś widok śmiałka szybującego na spadochronie nie jest niczym szokującym. Czy wiesz jednak, jak to się stało, że człowiek zdecydował o skoku z wysokości z użyciem tkaniny na linkach? Sprawdź, jak wynaleziono spadochron – droga do modelu, który znamy dziś, była naprawdę długa!

Długa historia spadochronu

Wiele podań mówi, że spadochron został „wynaleziony” już w czasach starożytności. Ma z tym związek legenda o cesarzu chińskim Shonie – w 2200 roku p.n.e. wyskoczył z okna płonącego pałacu, trzymając dwa słomkowe kapelusze, które uniosły go na powietrzu i uratowały życie. Historia ta nie ma jednak żadnego potwierdzenia naukowego i traktowana jest raczej jako ciekawa legenda.

Pewne jest, że spadochrony były projektowane w średniowieczu. Już w 1250 r. Roger Bacon zaprojektował szkic drewnianej obręczy obłożonej materiałem, mającej unieść człowieka. Podobny projekt stworzył w 1485 roku Leonardo Da Vinci. Jego spadochron miał formę stożka i przypominał chiński lampion, który za pomocą lin miałby być mocowany do skoczka. Uczonych, którzy próbowali stworzyć własne udane projekty spadochronu, na przestrzeni wieków było naprawdę sporo.

 

Pierwszy udany skok spadochronowy

Jednak – kto oficjalnie był pierwszy? Za wynalazcę spadochronu uważa się francuskiego naukowca Louisa-Sebastiena Lenormanda. To właśnie on na zbudowanym przez siebie spadochronie oddał udany w 1783 r. skok z drzewa. To także on nadał mu oficjalną nazwę (z franc. parachute – spadochron). Spadochron rozbudził ludzką fantazję na tyle, że już w 1785 roku kolejny Francuz, Jean Pierre Blanchard, oddał pierwszy udany skok na spadochronie z lecącego balonu.

Od końca XVIII wieku spadochron był stale udoskonalany, zyskiwał inne formy i zastosowania. Jego konstrukcję bez wątpienia zmieniła I wojna światowa,  kiedy tzw. spadochron hamujący stał się wyposażeniem wszelkich oddziałów lotniczych. To właśnie wtedy spopularyzowano spadochron, który wypadał z plecaka po pociągnięciu za sznurek.

Spadochron to nie nowoczesny wynalazek, a skutek prac wielu pokoleń naukowców. Dzisiejsze spadochrony to zaawansowane konstrukcje, które są w pełni bezpieczne i funkcjonalne. Zapraszamy do naszego centrum skoków spadochronowych w Przylepie – chętnie opowiemy Ci więcej o dziedzinie, która skradła serca tysięcy ludzi!