16.06.2024

Skoki spadochronowe a lęk wysokości – czy da się to pogodzić?

„Mam lęk wysokości – czy powinienem skakać ze spadochronem?” – to częste pytanie, które otrzymujemy od naszych gości. Odpowiedź na nie jest zawsze taka sama: oczywiście, jeśli tylko czujesz, ze o tym marzysz. Mało tego, skok spadochronowy może być fantastyczną formą „terapii” Twojej fobii.

Czym jest lęk wysokości?

Akrofobia, czyli inaczej lęk wysokości to rodzaj zaburzenia lękowego, które objawia się silnym niepokojem przed przebywaniem na dużych wysokościach – zwłaszcza wówczas gdy istnieje ryzyko upadku. Fobię tę zalicza się do najczęściej występujących wśród ludzi – szacuje się, że może mieć ją nawet 5% populacji.

Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że lęk wysokości nie jest fobią, a zupełnie naturalnym odruchem, który występuje u większości ludzi. Ma on ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Jeśli odczuwasz dyskomfort, znajdując się wysoko, to całkowicie normalne!

Czy osoby z lękiem wysokości mogą skakać ze spadochronem?

To pytanie, które może wydawać się retoryczne, wcale nie jest tak banalne! Choć wiele osób sądzi, że skoki tandemowe nie są dla cierpiących na akrofobię, nasze doświadczenie dyktuje zupełnie co innego. Skok spadochronowy może być skutecznym sposobem na zmniejszenie lęku przed wysokością, co da się łatwo wytłumaczyć zasadą „terapii szokowej”. Zmierzenie się ze źródłem swojej fobii może znacznie ją zredukować. Warunki? Ochotnik musi mieć w sobie na tyle determinacji i odwagi, by robić ten pierwszy krok – za krawędzią wejścia do samolotu. Reasumując, skok tandemowy nie powinien zaszkodzić osobie z akrofobią, a nawet może jej znacznie pomóc.

Skok w tandemie: bezpieczny sposób na walkę z fobiami

Pamiętaj, że nawet jeśli boisz się wysokości, skok spadochronowy w tandemie może być jednym z najpiękniejszych przeżyć w Twoim życiu. W naszym aeroklubie na co dzień spotykamy się z lękiem i obawami, które magicznie znikają, gdy tylko następuje moment skoku z samolotu. Ich miejsce zajmują radość, entuzjazm, ekscytacja. Sprawdź sam!

5/5