
Obecnie często słyszy się o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na ludzki mózg. Dziś już wiemy, że regularny ruch powoduje wzrost poziomu hormonów szczęścia z jednoczesnym obniżeniem kortyzolu, czyli hormonu stresu. A jak jest ze sportami ekstremalnymi? Czy skoki spadochronowe w tandemie mogą wpływać na Twój psychiczny dobrostan?
Jak skoki wpływają na Twój mózg?
Skoki spadochronowe z pewnością nie należą do „typowych” aktywności fizycznych – w końcu podczas wykonywania skoku pozostajemy bierni, oddając się głównie przeżyciom emocjonalnym. Skakać na spadochronie może niemal każdy, bez względu na poziom kondycji. Mimo to okazuje się, że skydiving wpływa na ludzki mózg dokładnie tak, jak wiele innych sportów ekstremalnych.
Francuscy naukowcy – Pierson A., Le Houezec J., Fossaert A., Dubal S – w 1999r. przeprowadzili badania, których wyniki mogą zadziwiać. Stwierdzają one jasno, że skakanie ze spadochronem ma wielki wpływ na ludzką psychikę. A wszystko to ma związek z teorią poszukiwania doznań, zgodnie z którą ekstremalne przeżycia mogą być sposobem niwelowania anhedonii, czyli emocjonalnej niezdolności do odczuwania przyjemności.
U skoczków spadochronowych podczas skoku dochodzi do aktywacji układu siatkowego lub wzgórza. Co to oznacza w praktyce? Każdy kolejny skok wyostrza uwagę, poprawia orientację przestrzenną. Dodatkowo ekstremalne przeżycie, jakim jest skok, uwrażliwia mózg na bodźce płynące z otoczenia, sprawiając, że poziom anhedonii może się obniżać.
Paradoksalnie skok spadochronowy może być także świetnym sposobem na to, by wyzbyć się głęboko zakorzenionej fobii (np. wysokościowej).
Skoki spadochronowe w Przylepie: przygoda, która zmieni Cię na lepsze
Jeśli czujesz, że w Twoim życiu brakuje mocnych wrażeń, zapraszamy do naszego Centrum Skoków w Przylepie. Niesamowite przeżycie, jakim jest skok w tandemie, może okazać się świetnym sposobem na walkę ze znużeniem i stresem. Sprawdź nasze vouchery i daj się porwać. Jednak ostrzegamy: skakanie uzależnia!